Put kroz Gradac 25, 22322 Ružić | Telefon: 022/872-811 E-mail: opcina-ruzic@si.t-com.hr
Nastavlja se tradicija koncerata "Ivanu Meštroviću u čast" te će i ovoga ljeta koncert biti održan 12. kolovoza 2017. god. u 19:30 sati u crkvi Presvetog Otkupitelja u Ružiću-Otavicama. Ovo je već peta godina od kako se koncerti održavaju pod pokroviteljstvom Muzeja Ivana Meštrovića i Općine Ružić, a u organizaciji Hrvatsko-talijanskog društva iz Zagreba uz financijsku potporu Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH. Hrvatsko-talijansko društvo na čijem je čelu poznati hrvatski umjetnik Hrid Matić, promovira hrvatsku i talijansku baštinu na polju kulture i umjetnosti. Hrid Matić koji djeluje i u glazbi i slikarstvu, ove godine će programsko-kulturološki povezati vječni grad Rim i selo Otavica u Dalmatinskoj Zagori. Poveznicu je našao u rimskom stvaralaštvu Ivana Meštrovića kao i u osobnom umjetničkom djelovanju čiji putokaz ga je ove godine odveo u Rim gdje je s članovima Glazbenog ansambla HTD održao koncert duhovne glazbe u crkvi sv. Jeronima. Molitva u pjesmi zatitrat će ovoga ljeta i u crkvi Presvetog Otkupitelja te tako povezati ova dva mitska mjesta.U bajkovitom okruženju planine Svilaje, Petrovog polja, Čikole i skrivenog drevnog grada Magnuma, dječak Meštrović rezbario je prve radove, niti ne sluteći da će ga jednoga dana put odvesti iz malog sela Otavica u vječni grad Rim te će postati Michelangello novoga doba. U Rimu je ostvario značajan broj kiparskih radova i dobio mnoga priznanja i nagrade. Kao i vrijedni Hrvati prije njega, Ivan Lukačić, Faust Vrančić i mnogi drugi i Meštrović je u Rimu bio povezan s Papinskim Hrvatskim Zavodom Svetog Jeronima za kojeg je izradio nekoliko monumentalnih skulptura. Korijeni Zavoda sv. Jeronima i Hrvata u njemu sežu u daleko 15. stoljeće, a kardinalsku crkvu sv. Jeronima današnjeg izgleda, dao je sagraditi 1589. godine papa hrvatskog porijekla Siksto V.Poveznicu Otavica i Rima Matić vidi u kulturi, umjetnosti i duhovnosti temeljenim na civilizaciji zapadnog rimskog carstva, koja je iznjedrila mnoge slavna hrvatska imena. Hrida Matića put vodi u Rim 2004. gdje pjeva pred papom Ivanom Pavlom II. i u crkvi sv. Jeronima, slijedećih godina nastavio je niz koncerata u Rimu, ove godine koncert je održan 18. lipnja. Matića će iz Rima kreativna cesta dovesti u Otavice gdje će nastupiti uz Glazbeni ansambl HTD kojeg čine Gaj Matić Marović, dirigent i pianist, sestre Vedrana i Andrea Dizdar na klarinetu i flauti, a gosti večeri će biti Komorni ansambl Echo iz Šibenika kojeg predstavljaju glazbenice, Tea Slavica i Ana Grubić Miškić, soprani, Ivana Šanić i Ruža Raguž Cukrov, flaute te Tina Banovac, orgulje. Program koncerta biran je iz notnih rukopisa slavnih skladatelja, Monteverdija, Lukačića, Jelića, Marcella, Vivaldija, Sorkočevića i Gotovca, stoga neka vas 12. kolovoza put dovede Crkvu Presvetog Otkupitelja.