Put kroz Gradac 25, 22322 Ružić | Telefon: 022/872-811 E-mail: opcina-ruzic@si.t-com.hr
Program Noći muzeja 2024., u petak 26. siječnja, kao i obično odvijat će se na dvije lokacije u našoj sredini.

Od 16:00 do 22:00 sati možete razgledati stalni postav Crkve Presvetog Otkupitelja koju je Ivan Meštrović izgradio u svom zavičaju kao grobnicu za sebe i svoju obitelj te kao crkvu na korist stanovnika svog rodnoga kraja. Nakon sanacije kupole, restauracije kamene građe i reljefa u unutrašnjosti, te postavljanjem unutarnje rasvjete, crkvica je zasjala u novom ruhu. Grobni dio u kojem je Meštrović pokopan 24. siječnja 1962. godine nalazi se u kripti pod zemljom, dok se u crkvenom prostoru, prema Meštrovićevoj želji, odvija Božja služba.

Od 18:00 do 22:00 sati u Kulturnom centru Otavice posjetite izložbu „Zavičaj kao vrelo nadahnuća: Tradicija Dalmatinske zagore u umjetnosti Ivana Meštrovića“, nastalu prema autorskoj koncepciji kustosice Lucije Ečim. Kroz priču ispričanu fotografijama Meštrovićevih skulptura, opisima tradicijskih elemenata i popratnim izlošcima, izložba obrađuje tematiku Meštrovićeve inspiracije folklorom njegovog zavičajnog kraja. Kroz odabrana umjetnička djela Ivana Meštrovića, izložba obrađuje sedam aspekata kulturne baštine Dalmatinske zagore: običaje i vjerovanja vezane uz brak, rođenje i smrt, tradicijske igre i igračke, heroje narodnih predaja, drnišku narodnu nošnju i kulturu glazbe drniškoga kraja. Cilj izložbe je ukazati na prisutnost tradicije u Meštrovićevoj umjetnosti te važnost njezina očuvanja.

Ulaz je slobodan, a izložba ostaje otvorena do 3. veljače 2024. godine u radnom vremenu od 11 – 15:00 svakog dana, osim nedjelje i ponedjeljka.


Plakat Zaviaj kao vrelo nadahnua light