Put kroz Gradac 25, 22322 Ružić | Telefon: 022/872-811 E-mail: opcina-ruzic@si.t-com.hr
U maloj vijećnici Grada Drniša u četvrtak, 20. ožujka održan je zadnji u nizu sastanaka na temu držanja krava i drugih životinja bez nadzora od strane pojedinih vlasnika OPG-ova na području Grada Drniša, Općine Ružić i drugih JLS-ova Šibensko-kninske županije.

Javnosti je iz medija već poznato kako pojedini stočari na našem području godinama drže životinje bez nadzora i time čine štetu privatnim posjedima i komunalnoj infrastrukturi, ali i dovode u opasnost cestovni promet i sigurnost građana. Zadnjih nekoliko mjeseci situacija je eskalirala zbog više slučajeva napada bikova na maloljetnike i druge građane na području Otavica pa je policija privela i podnijela kaznenu prijavu protiv vlasnice OPG-a. To međutim nije riješilo problem nego ga je u izvjesnoj mjeri i produbilo jer je DORH na prijavu policije izdao apsurdnu mjeru kojom je vlasnici OPG-a privremeno zabranio obavljanje djelatnosti vođenja OPG-a bez ikakva pravorijeka o kontroli nad životinjama bez nadzora.

Osim komunikacije s Državnim inspektoratom, predstavnici Općine Ružić i Grada Drniša imali su i cijeli niz drugih aktivnosti, od sjednica Vijeća za prevenciju do kontakata s drugim nadležnim tijelima. Zatražene su i  ponude, odnosno nacrti ugovora sa skloništem na području Splitsko-dalmatinske županije, ali su one bile financijski neprihvatljive kako za Grad Drniš, tako osobito za Općinu Ružić s obzirom na broj grla koja bi trenutno trebalo zbrinuti u odnosu na općinski proračun, a zbog različitog tumačenja pojedinih odredbi Zakona od strane Državnog inspektorata kao i zbog nedorečenosti samog Zakona. 

Budući da Zakon o zaštiti životinja nalaže da se na području svake JLS, odnosno županije mora ustrojiti sklonište za takve životinje, na sastanku od 21. veljače pokrenuta je inicijativa prema Šibensko-kninskoj županiji te je 4. ožujka održan radni sastanak u uredu župana Šibensko-kninske županije na kojem su uz župana i njegova zamjenika te pročelnicu Upravnog odjela za poljoprivredu Šibensko-kninske županije sudjelovali i načelnik Općine Ružić i gradonačelnik Grada Drniša sa suradnicima. Tom prilikom je dogovoreno da županija ispita konkretne mogućnosti da se žurno organizira sklonište na području Šibensko-kninske županije budući da je to racionalnije nego da svaka JLS za sebe osniva takvo sklonište za što većina njih zapravo nema niti uvjeta niti financijskih sredstava.

Naime, izvjesne aktivnosti Šibensko-kninske županije na organizaciji takvog skloništa u okolici Knina, u objektima u vlasništvu MORH-a, traju već skoro četiri godine, ali nisu otišle dalje od inicijative. Stoga je na zahtjev Općine Ružić i Grada Drniša, a zbog situacije na terenu, odlučeno da se krene u iznalaženje alternativnog rješenja na način da se ispitaju zakonske mogućnosti organizacije takvog skloništa prenamjenom neke od postojećih farmi na području Županije, odnosno da se ustanovi postoji li eventualni interes nekoga od vlasnika takvih objekata za prenamjenom u sklonište.

Na zadnjem sastanku u Drnišu, uz predstavnike Županije, Grada Drniša i općina Ružić i Ervenik sudjelovao je i vlasnik farme koji je iskazao inicijalni interes za prenamjenu svog objekta u sklonište. Dogovoreno je da isti dostavi županiji odgovarajuće pismo namjere, što bi bila osnova da se kroz javni poziv za izdavanje koncesije ili drugi zakonom propisani model pokrene postupak registracije skloništa za područje Županije. S obzirom da bi se takvo sklonište razmjerno financiralo sredstvima Županije te gradova i općina, financijski uteg za svakog od dionika bio bi znatno manji nego pri izravnom angažmanu skloništa izvan županije. Postupak registracije i organizacije skloništa mogao bi biti dovršen u roku od 60 do 90 dana nakon čega bi se konačno moglo zakonski i tehnički stati na kraj dugogodišnjem maltretiranju građana i institucija od strane pojedinaca.